Osm měsíců před začátkem Jubilejního roku 2025, nazývaného také Svatý rok, připomíná vrchní římský rabín původní biblický význam jubilea. Díky němu si každý měl uvědomit, že Bůh je dárcem toho hlavního: svobody a půdy. Sloužilo také jako pravidelná náprava nepravostí, říká rabín Ricardo Di Segni.
Biblické jubileum, které mu se v českých překladech často říká Milostivé léto, se slavilo každých 50 let a mělo dva právní aspekty. „Prvním je osvobození nevolníků a druhým zrušení aktů vlastnictví půdy,“ vysvětluje rabín Di Segni. „Vlastnictví půdy odkazuje k biblickému systému. Když Izraelité přišli do Zaslíbené země, byla celá oblast rozdělena mezi kmeny a rody, takže každá rodina měla svůj kousek půdy. Půda pak byla hlavním zdrojem obživy. Později se mohlo stát, že někdo o všechno přišel a někdo jiný nahromadil bohatství. Jubileum bylo jakýmsi vynulováním, tj. každý se vrátil ke svému původnímu majetku. Jubileum tedy sloužilo k tomu, aby se majetkové záležitosti daly do pořádku, aby všichni měli stejný podíl. Protože mezi lidmi dochází k nepravostem, je třeba je napravovat. Systematicky a pravidelně. To je velmi důležité sociální poselství,“ zdrůraznil rabín Di Segni.
V rozhovoru pro Vatikánský rozhlas vrchní římský rabín také připomíná, že samotné slovo „jubileum“ je odvozeno z hebrejského slova jovel, což znamená signál zahraný na beraní roh. Právě tak byl ohlašován začátek Milostivého léta. Jovel se však v Bibli objevuje i při jiných významných příležitostech, například při vyhlášení Dekalogu.
zdroj: cirkev.cz